I Kongres Odnowy Wsi w gminie Kłodzko
25 października 2014 r odbył się I Kongres Odnowy Wsi pod nazwą "Odnowa wsi szansą na rozwój Gminy Kłodzko". Kongres był forma podsumowania 5 lat pracy w ramach Regionalnego Programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej". Mieszkańców wsi Boguszyn reprezentowali: Czesław Korpyta (sołtys), Krzysztof Ryba (prezes stowarzyszenia Przyjaciół Boguszyna), Sylwia Patajewicz (p-ca zespołu Odnowy Wsi), Bożena Popławska i Zbigniew Tur.
I część kongresu odbyła się w sali widowiskowej Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Tu wysłuchaliśmy powitania Wójta gminy Kłodzko Stanisława Longawy oraz prelekcji podsumowującej Odnowę Wsi 2010-2014 w gminie Kłodzko.
Bardzo ciekawe okazały się prezentacje na temat Gminy Kłodzko:
1. "Mała architektura przestrzeni wiejskiej Gminy Kłodzko" - przedstawioną przez architektów krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Dla mikroregionu kłodzkiego charakterystyczne są:
- czarny dwuspadowy dach, lekko łamany i przechodzący u podstawy w inny kąt;
- proste obramienia okienne lub drzwiowe;
- oszalowany drewnem szczyt lub górna część ścian domu;
- pozostałe ściany białe;
- gzymsy międzykondygnacyjne.
Czy taki projekt domu nawiązuje do tradycyjnych domów naszego regionu? Dzisiaj się cieszę, że mam chociasz czarny dach :).
Może ktoś znajdzie ciekawe projekty nowych domów nawiązujące do cech architektury naszego mikroregionu. Prosimy o kontakt w tej sprawie.
2. "Stroje ludowe Dolnego Śląska" - przedstawioną przez Pana Henryka Dumina.
Po drugiej wojnie światowej na tereny kotliny kłodzkiej przybywały grupy ekspatriantów z Kresów, reemigrantów z Bośni i przesiedleńców. Tak więc najbliższy sąsiad mógł pochodzić z zupełnie innych terenów, operował inną gwarą, miał inne zwyczaje i różnił się też ubiorem. W krótkim czasie ludzie zaczęli pozbywać się wszelkich oznak odmienności, po to by się nie wyróżniać. Tradycyjne formy stroju zostały usunięte z rzeczywistości społecznej. Z tych powodów tak trudno opracować tradycyjny ubiór na Dolnym Śląsku. Ubieranie się w stroje przedwojennych, niemieckich mieszkańców Dolnego Śląska też nie jest dobrym rozwiązaniem.
Pan Henryk zwracał szczególną uwagę na takie uchybienia względem tradycji jak:
- stosowanie wyzywającego makijażu;
- wkładanie dziewiczych wianków przez dojrzałe niewiasty;
- ubieranie identycznych strojów jak w formacji mundurowej;
- występy kobiet z gołymi głowami.
Cały artykuł Pana H. Dumin na temat strojów ludowych można znaleźć w broszurce "Odnowa wsi szansą rozwoju gminy Kłodzko"
Na II część kongresu udaliśmy się do Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Tu Pan H. Dumin opowiedział jeszcze o "Dziedzictwie kulinarnym Gminy Kłodzko".
Bardzo ważnym momentem kongresu było podpisanie przez prezesa stowarzyszenia Przyjaciół Boguszyna Porozumienia Mieszkańców na rzecz Partnerstwa Lokalnego.
Ostatnim, ale chyba najważniejszym, elementem spotkania były prezentacje sołtysów wsi gminy Kłodzko na temat działań podjętych w ich wsiach:
Stary Wielisław - "Rowerowa wieś"
Szalejów Dolny - "Wieś Retro"
Romanowo - projekt "geocaching".
Mamy wiele pomysłów do zrealizowania. Potrzebujemy czasu i chętnych do pomocy rąk.