Zaglądamy do szopki bożonarodzeniowej

szopka1Od 8 lat w Boguszynie przy świetlicy obejrzeć można przepięknie oświetloną szopkę bożonarodzeniową. Nasza szopka przedstawia wnętrze groty, w której znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef w otoczeniu figurek zwierząt. Przed grotą stoją postacie Trzech Mędrców, pasterze i większe już figury różnych zwierząt. Nad grotą świeci Gwiazda Betlejemska. Całość otaczają przystrojone lampkami drzewka świerkowe. Ustawienie szopki zajmuje trzem osobom około pięciu dni. Szopka jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców naszej wsi i nie tylko. Można będzie ją oglądać aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej czyli do 2 lutego.

Wewnątrz świetlicy znajduje się druga mniejsza i równie piękna szopka. szopka3Ma ona formę stajenki. Wykonana została własnoręcznie przez mieszkańców Boguszyna.

Tradycję budowania szopek przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu. 24 grudnia 1223 roku zorganizował on we włoskiej miejscowości Greccio, w grocie w pobliżu klasztoru, żywą szopkę bożonarodzeniową. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio.
Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku.szopka 5 Oczywiście przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością i stawiane są niemal we wszystkich świątyniach, rynkach miast czy tak jak u nas przy świetlicach wiejskich.
O historii szopki bożonarodzeniowej najwięcej można przeczytać na stronie www.bozenarodzenie.co
Serdecznie zapraszamy całe rodziny do oglądania boguszyńskiej szopki. Wizytę można połączyć ze spacerem po wsi. Idąc w dół drogą gminną można podziwiać zimową panoramę Kotliny Kłodzkiej.